Gdzie szukać pracy jako spedytor?

Home / Blog / Gdzie szukać pracy jako spedytor?

Praca w zawodzie spedytora to jedna z bardziej wymagających dziedzin.

Osoba na tym stanowisku musi być odpowiedzialna, dobrze zorganizowana i samowystarczalna. Spedytor powinien charakteryzować się zdolnościami do pracy pod presją czasu i być otwarty na potrzeby swoich klientów. Oprócz tego, musi być osobą cierpliwą oraz potrafiącą odnaleźć się w pracy zespołowej.

Czym zajmuje się spedytor?

Do głównych obowiązków spedytora należy:

  • Organizacja załadunku, transportu oraz rozładunku towarów;
  • Dbanie o prawidłową dokumentację kolejnych etapów przewozu;
  • Ubezpieczenie towarów;
  • Odprawa celna ładunków.

Oprócz tego, do jego zadań należy pozyskiwanie nowych klientów, negocjacje cen z przewoźnikami oraz nadzór nad terminowym przewozem zleconych produktów.

Gdzie szukać pracy jako spedytor?

Najpierw należy zdobyć wykształcenie w tym kierunku. Warto postawić na technikum ze specjalizacją spedytora lub ukończyć szkołę wyższą na kierunku związanym z logisyką bądź transportem. Nauka da nam podstawową wiedzę, przedstawiając aspekty pracy spedytora oraz ucząc, w jaki sposób radzić sobie z danymi obowiązkami. Oprócz wykształcenia zawodowego zadbaj również o znajomość języków obcych – ułatwią one kontakt z zagranicznymi klientami i będą dodatkowym atutem w czasie rozmowy o pracę w wymarzonej firmie.

Pracy jako spedytor należy szukać przede wszystkim w firmach zajmujących się transportem oraz w działach logistyki. Zatrudnienie można dostać w każdym przedsiębiorstwie, które przewozi ładunki zarówno na zlecenie innych firm, jak i użytek własny.

Warto śledzić oferty pracy firm małogabarytowych oraz wielkogabarytowych. Do tych pierwszych zaliczyć można np. transport małych przesyłek kurierskich, a do drugich transport np. żwiru.

Spedytor to osoba, która zajmuje się transportem krajowym lub międzynarodowym. Jeśli nasze umiejętności językowe są na wysokim poziomie, poszukiwania pracy w tym zawodzie nie muszą kończyć się na kraju ojczystym. Warto rozejrzeć się również za pracą w tym dziale poza granicami, ponieważ jest wiele firm, które zwożą ładunki zza granicy do naszego państwa.