Czym zajmuje się spedytor?

Home / Blog / Czym zajmuje się spedytor?

Przewóz osób oraz ładunków krajowych lub międzykrajowych to branża, na której opiera się cały rynek handlu. Jak to działa? Kto się tym zajmuje?

Spedytor

Można użyć tej nazwy w stosunku zarówno do osoby prywatnej, jak również do przedsiębiorcy, zależnie od skali, na jaką wykonują oni dane czynności. Spedytor zajmuje się organizacją przewozu ludzi bądź różnego rodzaju ładunków. Jest on odpowiedzialny za planowanie przewozu na każdym jego poziomie – od punktu odbioru produktu, poprzez punkty pośrednie, aż do punktu docelowego. Odpowiada on za każdy załadunek i rozładunek oraz koordynuje ludźmi, którzy są przy tym zatrudnieni. Spedytor organizuje czas pracy kierowców ustalając, w który punt pojadą danego dnia. Dba o ich bezpieczeństwo i odpowiednią ilość godzin pracy.

Jaki powinien być dobry spedytor?

Praca spedytora nie należy do najprostszych. Dobry spedytor charakteryzuje się dużą otwartością na kontakt z ludźmi i wysoką odpornością na stres. Na tym stanowisku znajomość rynku oraz giełd transportowych to podstawa. Z racji, że jest on odpowiedzialny za organizację przewozu oraz negocjację cen transportu, powinna to być osoba zaradna, samodzielna i dobrze zorganizowana. Znajomość języków obcych ułatwia komunikację z zagranicznymi klientami, dlatego jest to jeden z wymogów do pracy na tym stanowisku. Wszystkie te cechy są ważne, ponieważ spedytor musi budzić zaufanie u swoich potencjalnych klientów, aby firma mogła się rozwijać.

Obowiązki spedytora

Każdy spedytor powinien przede wszystkim dbać o potrzeby swoich klientów. Do jego obowiązków m.in. należy:

  • Doradztwo w zakresie przygotowania towaru do transportu – jak i czym można go zabezpieczyć;
  • Znalezienie miejsca składowania oraz przechowywania ładunków;
  • Dbałość o prawidłową dokumentację przewozową towarów oraz jego ubezpieczenie;
  • Przeprowadzanie towaru przez odprawy celne;
  • Monitorowanie załadunku, przewozu oraz rozładunku.

Podsumowując, spedytor jest osobą, która organizuje za nas przewóz ładunków oraz dba o to, by dotarły one do nas w nieskazitelnym stanie i za niewielką cenę.