Jak wygląda transport towarów na platformach?

Home / Blog / Jak wygląda transport towarów na platformach?

Usługi transportowe rozwijają się wraz ze zmieniającymi się potrzebami klientów, oferują coraz to nowsze sposoby pakowania, przewozu i zabezpieczania transportowanych ładunków. Platformy znajdują zastosowanie jako palety, na których umieszczany jest towar i urządzenia do transportu wewnątrzzakładowego, ułatwiające przewożenie ponadgabarytowych pakunków.

Paletowanie towaru – sposób przewozu ładunków

Firmy transportowe oferują krajowy i międzynarodowy przewóz rozmaitych ładunków, które wymagają właściwego pakowania, unieruchomienia i zabezpieczenia. Od niebezpiecznych substancji po neutralne produkty i artykuły o większych wymiarach, wszystkie te towary mogą być przewożone na paletach. To sposób przewozu oparty na układaniu towaru, najczęściej detalicznego, na paletach w ściśle określony sposób: albo luzem, albo w opakowaniach zbiorczych, z wykorzystaniem siły człowieka lub w wyniku zautomatyzowanego procesu.

Przygotowując ładunek, należy zwrócić uwagę, aby równomiernie rozłożyć ciężar, a wszystkie elementy były stabilne i właściwie zabezpieczone, aby nie spadały ani nie obtłukły się podczas jazdy. Cięższe pakunki powinny być na spodzie, aby nie niszczyły tych lżejszych. Ważne jest wykorzystanie dobrych jakościowo palet o konkretnych wymiarach, najczęściej europalet, ale i uwzględnienie środka transportu. W samochodach ciężarowych, kontenerach, pociągach, statkach sprawdzają się też półpalety czy skrzyniopalety.

Platformy transportowe – przewóz ciężkich i dużych ładunków

Podczas załadunku i rozładunku, rozmieszczania pakunków o większym lub mniejszym ciężarze w magazynie, wykorzystywane są często platformy transportowe. Na rynku dostępne są różne ich modele. Mogą być samobieżne i ułatwiać przewóz palet czy paczek na większe odległości lub funkcjonować jako wozy i platformy bez napędu, które mają zastosowanie głównie przy rozładunku i przenoszeniu paczek z jednego pojazdu do drugiego. Ułatwia i przyspiesza to ich przewóz między stanowiskami pracy lub rozkładanie ich na półkach w halach i magazynach.