Ile zarabia spedytor?

Home / Blog / Ile zarabia spedytor?

Kim jest specjalista do spraw spedycji i jak wiele zarabia? Czy taki zawód jest opłacalny? Dowiesz się tego dzięki lekturze naszego artykułu!

Zarobki specjalisty ds. spedycji

Do głównych obowiązków spedytora należą m.in. sporządzanie rozliczeń czy prowadzenie dokumentacji dla dużych firm produkcyjnych zajmujących się transportem towaru do klienta. Ponadto spedytorzy zajmują się również pozyskiwaniem zleceń czy organizacją przewozów. Oznacza to, że jeśli cechujesz się wysoką zdolnością samoorganizacji, jesteś komunikatywny, masz analityczny umysł i potrafisz pracować pod presją czasu, ten zawód jest dla Ciebie.

Od kilku lat mediana zarobków na stanowisku spedytora plasuje się całkiem wysoko – w 2017 roku wynosiła średnio 4900 zł brutto na miesiąc, przy czym co najmniej 95% pracowników na stanowisku specjalisty ds. spedycji posiadało umowę o pracę.

Oprócz podstawy w formie umowy o pracę wysokość płac reguluje również szereg innych czynników, wśród których przede wszystkim należy wymienić doświadczenie pracownika – jak w przypadku niemal każdego innego zawodu, dłuższy staż pracy równa się większemu doświadczeniu na danym stanowisku, tym samym zaś daje pole do negocjacji atrakcyjniejszych warunków z pracodawcą.

Oprócz wszystkich powyższych czynników na wysokość zarobków specjalisty ds. spedycji wpływa również obszar jego działań i obowiązków. Oznacza to, że np. spedytor międzynarodowy będzie zarabiać więcej niż taki działający na terenie kraju – jego wynagrodzenie może sięgać nawet 6000 zł brutto. Wiele zależy też od prowizji, jakie otrzymujemy za wypełnianie zleceń. Jeżeli należymy do najlepszych pracowników w firmie, możemy dzięki nim wiele zyskać. Równie ważny jest jednak system wynagrodzeń wdrożony w przedsiębiorstwie, a także jej położenie oraz wielkość.

Czy zawód spedytora jest opłacalny? Odpowiadamy – z pewnością tak! O ile dysponujesz odpowiednim zestawem kompetencji miękkich, jesteś rzetelny i posiadasz cechy charakteru, które są pożądane na tym stanowisku, praca nie będzie dla uciążliwa, a ponadto będziesz mieć szansę na wysokie zarobki.