Jakie są różnice między transportem a spedycją?

Home / Blog / Jakie są różnice między transportem a spedycją?

W kwestii przewozu towarów wiele osób ma problem z rozróżnieniem dwóch podstawowych pojęć: transport i spedycja. W konsekwencji często są one stosowane zamiennie, co nie jest prawidłowe, gdyż znacząco się różnią. Z pewnością warto poznać ich dokładne definicje, aby wiedzieć, co dokładnie oznaczają. Najprościej rzecz ujmując transport zajmuje się przewożeniem towarów, podczas gdy spedycja skupia się na odpowiednim organizowaniu transportu. Aby skutecznie poznać dokładną różnicę między tymi pojęciami, trzeba je dokładnie zrozumieć z osobna. Co więc oznacza transport, a co spedycja?

Transport – czym dokładnie jest i co powinniśmy o nim wiedzieć?

Transport to nic innego jak przewiezienie określonego ładunku z jednego miejsca do drugiego. Zależnie od firmy wyróżniamy różne rodzaje transportu. Można skorzystać z transportu drogowego, lotniczego czy morskiego. Często znaczenie ma tu co i na jaką odległość chcemy przewieźć. Czasem spotykany jest również transport mieszany, czyli np. że ładunek jedzie drogą, a następnie zostaje załadowany na statek. Aby skutecznie prowadzić działalność transportową konieczne jest spełnianie dokładnie określonych wymagań, jak również posiadanie certyfikatu kompetencji zawodowych. Takie uprawnienia w firmie musi posiadać osoba, która będzie odpowiedzialna za zarządzanie transportem. Certyfikat uzyskuje się w wyniku pozytywnego zdania egzaminu. Możliwe jest również uczestniczenie w kursie, którego zadaniem jest przygotowanie nas do zaliczenia.

Spedycja – czym dokładnie jest i co powinniśmy o niej wiedzieć?

Pojęcie spedycji można uznać za zdecydowanie szersze. W jej wypadku mówimy o szerokim zakresie działań faktycznych oraz prawnych, których zadaniem jest przede wszystkim odpowiednie zorganizowanie przewozu konkretnych towarów. Spedytor musi współpracować z licznymi podmiotami uczestniczącymi w transporcie. W zakresie jego obowiązków może znaleźć się konieczność zapakowania i załadowania towaru, zgłoszenie w urzędzie celnym, magazynowanie, opracowywanie protokołu o stanie przesyłki i wiele innych.